1
Eki

haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin sütun, dergi kadar yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon kadar komünikasyon vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazgılı dimdik hâline getirilmesine bile sava yazgısı adı verilir. Tarih süresince insanlar komünikasyon ihtiyacını karşılık olmak dâhilin çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazgılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın canında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon vesaitının vürutmesi ile yan yana sava ve habere ulaşma yolları bileğdavranışmiştir. Hasetmüzde insanlar sütun, TV ve İnternet ile komünikasyon gereksinimlerinı hakkındalamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif evetğu günümüzde habere hızlı ve güvenilir kaynaklardan erişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere iye olan can ve toplumlar, yaşamın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp mutabakat sağlayabilmekte ve böylece siyasal, hesaplı, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Bilgi, kaynağını yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı bileğdavranışimlerin evetğu günümüz dünyasında bihaber konaklamak, adeta yaşamın haricinde konaklamak medlulına gelmektedir. Hasetmüzde sayıları her sabık devir artan yazgılı, görsel ve davranışitsel yayın organları, topluma sava iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu sava kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda rabıta çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye vaka ve olgular sava kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beşerı ısırması sava bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” lafüyle görgüsüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları antraktştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir dâhilin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sava kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet resi beyının düşmesi sava kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Bilgi YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gayrimümkünıdır; haberi sava yaratıcı baş taştır. Bir haberin değerini anlamak dâhilin öncelikle sava mazmunı üzerinde durmak gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli vaka, hatır ve görünümle ilişkin olgun ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin çecik duyurulması üzere belli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava yazgıları denir.

https://haberurfadan.com/

Etiketler: , , , , ,

There are no comments yet

Why not be the first

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://hamileblog.name.tr/ https://wordpressseouzmani.name.tr/ https://vegan.name.tr/ https://rizeotobusbiletleri.name.tr/ https://yapbozbirlestirme.name.tr/ Heets Satın Al
Steroid Satın Al Steroid Sipariş Fantezi İç Giyim Hacklink
takipçi satın al https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al puff bar satın al